Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. Przepisy nie wymagają jednocześnie załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy. O tym jaka będą ostatecznie stawki dopłat do kukurydzy miało zdecydować samo zainteresowanie tą pomocą.
zł dopłaty do kukurydzy. Rolnicy z Oszukanej Wsi wywalczyli pomoc
Przypomnijmy, w poniedziałek 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie swoje exposé. Na godzinę 15 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla “dwutygodniowego” rządu PiS, uformowanego po październikowych wyborach parlamentarnych. W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych. Wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii BP, listownie za pośrednictwem wyznaczonego operatora (np. Poczta Polska) lub za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.
stopka Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Ta pomoc finansowa skierowana była do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Warunkami otrzymania wsparcia były spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Od ubiegających się o te środki nie wymagano składania dokumentów potwierdzenia sprzedaży. Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. O Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, nie większej niż 100 ha, i stawki pomocy. Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstw i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy z wyłączeniem upraw kukurydzy na kiszonkę.
Dopłaty do kukurydzy dla wszystkich województw. “Stawki będą zróżnicowane”
Jednak ministerstwo rolnictwa zapewnia, że pomoc wypłaci jak Euro: EUR/USD (EUR=X) Deflation concerns in Eurozone najszybciej, tak aby rolnicy mieli do dyspozycji gotówkę na początku nowego sezonu. Tylko na podpis premiera czeka zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. W sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zakłada m.in. Wypłatę nowych dopłat do kukurydzy obiecanych rolnikom na granicy w Medyce przez minister rolnictwa Annę Gembicką.
Ta pomoc finansowa skierowana była do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunek otrzymania wsparcia to spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Nie było wymagane załączanie do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy. Pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, GKFX broker Forex-GKFX przegląd i informacje którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.
I znowu niższe dopłaty bezpośrednie dla rolników
- ARiMR ma czas na wypłatę pomocy dla producentów kukurydzy do końca czerwca 2024 roku.
- Następna zmiana dotyczy podwyższenia z 50 ha do 300 ha powierzchni, do której rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty.
- Zgodnie z projektowanymi przepisami wniosek będzie zawierał tylko niezbędne dane identyfikujące producenta kukurydzy oraz oświadczenie o zagrożeniu utraty płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
- Nie było wymagane załączanie do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.
- W czwartek 7 marca dopłaty do kukurydzy w kwocie 55 mln złotych mają trafić do kolejnych rolników.
- Budżet na realizację wsparcia wynosi 1 mld zł i jeśli rolnicy złożyliby wnioski na wyższą kwotę, wówczas ARiMR zastosowałaby współczynnik korygujący i wówczas pomoc dla każdego gospodarstwa byłaby niższa niż pierwotnie deklarowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
To oznacza, że każdy rolnik, który sprzedał pszenicę, kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, grykę, rzepak lub rzepik w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku i posiada fakturę VAT lub VAT RR otrzyma dopłatę. Rolnicy mieli zaledwie kilka dni na złożenie wniosków o dopłaty do kukurydzy, gdyż nabór trwał od 22 do 20 lutego. Co prawda, W tym czasie placówki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa były otwarte dłużej niż zazwyczaj, ale mimo wszystko wymagało to od rolników szybkiego działania. A Agencja rozpoczęła wypłatę pierwszych środków już w środę 6 marca 2024 roku.
19 stycznia Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie tej pomocy. Agencja zachęca do składania wniosków już w pierwszych dniach naboru i nieodkładanie tego na ostatnie dni. Roman Kondrów, przedstawiciel Podkarpackiej Oszukanej Wsi poinformował nas, że na dopłaty do kukurydzy ma być przeznaczone 0,5 mld zł. Rolnicy obawiają się jednak, że jeśli dopłaty będą powiązane z obowiązkiem sprzedaży w określonym terminie, to spowoduje to wysyp ofert sprzedaży suchej kukurydzy, przez co jej ceny spadną jeszcze bardziej. – Spokojnie, projekt będzie obejmował wszystkie województwa, ze zróżnicowaniem jak w poprzednich dotacjach.
Jedynym warunkami do otrzymania dopłaty do kukurydzy było zaliczanie się do mikro-, Muzeum BMW-to kopalnia kultowych samochodów i motocykli małego lub średniego przedsiębiorstwa, a większość polskich gospodarstw rolnych do nich się zalicza. A drugi warunek to wskazanie uprawy kukurydzy na ziarno we wniosku o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. W odróżnieniu od poprzednich naborów, tym razem nie było wymagane załączanie do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy. W związku z tym, że wynikająca ze złożonych wniosków kwota zapotrzebowania na pomoc nie przekroczyła puli środków przewidzianej na dofinansowanie, przy obliczaniu wysokości wsparcia nie było konieczności stosowania ułamkowego współczynnika korygującego.
W związku z tym, że wynikająca ze złożonych wniosków kwota zapotrzebowania na wsparcie przekroczyła puli środków przewidzianej na dofinansowanie, przy obliczaniu wysokości wsparcia nie było konieczności stosowania ułamkowego współczynnika korygującego. Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy budżet programu, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. Rolnicy mają mało czasu na złożenie dokumentów – tylko do 29 lutego. Dlatego ARiMR zachęca do składania wniosków już w pierwszych dniach naboru i nieodkładanie tego na ostatnie dni. Zgodnie z projektowanymi przepisami wniosek będzie zawierał tylko niezbędne dane identyfikujące producenta kukurydzy oraz oświadczenie o zagrożeniu utraty płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
Podkarpackiego i lubelskiego, gdzie ceny skupu kukurydzy były najniższe, czy też dla wszystkich rolników w całej Polsce. Resort rolnictwa podnosi stawki dopłat za pszenicę i kukurydzę sprzedaną od 1 grudnia 2022 r. Wczoraj MRiRW oraz ARiMR poinformowały, że rusza bardzo krótki nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. ARiMR ma czas na wypłatę pomocy dla producentów kukurydzy do końca czerwca 2024 roku.
Ostatecznie o taką pomoc ubiegało się w tegorocznym naborze ponad 172 tys. Ministerstwo rolnictwa wydłuża też termin składania wniosków o pomoc z 30 czerwca do 14 lipca 2023 r. Nabór wniosków zostanie przeprowadzony między 1 czerwca a 14 lipca 2023 roku przez ARiMR. Niektórzy rolnicy zastanawiają się też, czy w ogóle otrzymają dopłaty do kukurydzy, skoro za chwilę zmieni się rząd. Minister Anna Gembicka za pośrednictwem mediów społecznościowych uspokaja jednak producentów kukurydzy.
Wyjaśniła im, że dziś zaproponuje konkretny projekt, łącznie ze stawkami. Dodała, że dopłaty otrzymają rolnicy z wszystkich województw, ale będą one zróżnicowane. Natomiast dla pszenicy i kukurydzy sprzedanych od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023 termin naboru zostaje wydłużony do 30 czerwca 2023.